Co powinniśmy wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?

konsolidacjaKredyt konsolidacyjny jest takim samym długiem, jak każdy inny kredyt. Jego specyfika polega na tym, że pieniądze pozyskane od banku przeznacza się na bardzo konkretny cel: na spłatę innych kredytów i pożyczek. W ten sposób wiele zobowiązań zastępuje się jednym.

Kredyt konsolidacyjny wydaje się bardzo często doskonałym rozwiązaniem: pozwala obniżyć ratę kredytu i równocześnie nie musimy płacić wysokich odsetek od pożyczek gotówkowych tylko spłacamy całość z niższą stopą procentową. Znika też kilka rachunków i zajmować trzeba się tylko jednym. Trzeba jednak pohamować entuzjazm i przypomnieć sobie, że bank to nie instytucja charytatywna.

Zabezpieczenie kredytu

Przede wszystkim musimy mieć dobre zabezpieczenie takiego kredytu. Najlepiej jeśli jest to nieruchomość ponieważ od jakości zabezpieczenia zależą koszty kredytu. Chodzi głównie o marżę i prowizję. Bywają one bardzo wysokie jeśli są jakiekolwiek zastrzeżenia do zabezpieczenia lub naszej historii kredytowej. Nawet jeśli nie ma takich problemów to do sumy nieskonsolidowanych kredytów musimy doliczyć kilka procent ponieważ by spłacić je w całości musimy wziąć kredyt konsolidacyjny w takiej wysokości by po potrąceniu opłat wystarczyło na spłaty. Tak więc nasze zadłużenie de facto rośnie. Ponadto nawet niższe oprocentowanie przez dłuższy czas oznacza większe odsetki gdyż dłużej spłacamy kapitał.

Przed wzięciem kredytu konsolidacyjnego trzeba wszystko dokładnie policzyć i pamiętać o możliwości negocjacji warunków umowy.

Tak czy siak, dziś jedyną opcją dla większości ludzi jest kredyt hipoteczny, by w ogóle móc marzyć o własnym miejscu na ziemi, o własnych czterech kątach. Kredyt umożliwia nam realizację swoich planów i marzeń od razu, a nie dopiero za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, jak już poczynimy odpowiednie oszczędności. Kredyt to zobowiązanie, to prawda.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.