Co wybrać kredyt gotówkowy czy samochód w leasing?

leasing samochoduDziś leasing dostępny jest już nie tylko dla przedsiębiorców i osób prowadzących działalność gospodarczą, ale także dla osób fizycznych, których głównym źródłem dochodu jest np. umowa o pracę. Leasing jednak wciąż korzystniejszy jest dla firm, choć pewnie są sytuacje, w których warto go zamienić na finansowanie zakupu pojazdu przez kredyt samochodowy.

Mniej formalności, ale i krótszy okres spłaty

Leasing to dobra forma, zwłaszcza dla startujących na rynku przedsiębiorców. Oczywiście i leasingodawca oczekuje przedstawienia pełnej dokumentacji, jednakże zażąda od nas o wiele mniej formalności niż w przypadku banku udzielającego nam kredytu samochodowego. Leasing więc może oznaczać szansę na szybkie sfinansowanie posiadania pojazdu, i to bez wyciągania z własnego portfela jakichkolwiek środków własnych. Od początku do końca właścicielem pojazdu jest jednak firma leasingowa, a my natomiast co miesiąc uiszczamy opłatę za korzystanie z pojazdu. To oznacza, że przez cały okres trwania leasingu zapłacimy jednakową ratę i nie poniesiemy kosztów związanych z np. serwisowaniem pojazdu, ale już z własnej kieszeni wyłożymy na OC i AC i to często w firmie ubezpieczeniowej, z którą dany leasingodawca współpracuje.

Tańsze auto tylko na kredyt, ale często i droższe też? Dlaczego?

Co jest mało korzystne w leasingu, to pewnego rodzaju ograniczenia, które automatycznie mogą uprościć nam proces decyzyjny. Leasing bowiem choć jest możliwy także w przypadku pojazdów używanych, to często jest możliwy dopiero od kwoty 50 000 złotych. Jeśli więc boimy się, że nie poradzimy sobie ze spłatą zbyt wysokich rat i wybierzemy tańszy, używany samochód, to po pomoc zapukamy już tylko do banku. Często i przy bardzo drogich samochodach lepiej spełnić więcej formalności i zdecydować się na kredyt samochodowy. Dlaczego? Ponieważ leasing najczęściej trwa maksymalnie pięć lat, co przy wyższych kwotach mocno winduje ratę miesięczną do góry. W kredycie samochodowym spłatę rozłożymy na 10 lat, a więc łatwiej zaplanujemy miesięczną ratę w budżecie, ale co jest już mniej korzystne, na dłużej będziemy związani z bankiem. Jeżeli więc zdecydujemy się na kredyt samochodowy wybierzmy najlepszą ofertę dzięki http://www.terve.pl/kredyty/kredyty-samochodowe – ta porównywarka jest aktualnie najlepsza i możemy tam porównać wszystkie typy kredytów w tym kredyt na samochód.

Nie zapłacimy za serwis i nie podpiszemy weksla in blanco?

Co przemawia za leasingiem, to lepsze warunki finansowania pojazdu, a więc również mniej rygorystyczne warunki zabezpieczenia mienia. Klient nie podpisze ani weksla in blanco, ani np. zastawu rejestracyjnego. Jest bowiem cały czas prawnym właścicielem pojazdu, zabezpieczonym na wypadek kradzieży czy zniszczenia umową autocasco, za którą płaci użytkownik pojazdu. Jako właściciel pojazdu musi jednak pojazd serwisować we własnym zakresie, a to oznacza, że wszelkie naprawy serwisowe, zmianę kół czy wykonanie przeglądu są w gestii leasingodawcy. Jako użytkownik samochodu leasingobiorca też go nie sprzeda, a więc w momencie niespłacania rat leasingowych pojazd zostaje po prostu skonfiskowany, a firma leasingowa ma prawo wystąpić z egzekucją za poniesione koszty i nieterminowo uiszczone raty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.