Kredyt – inwestycja w przyszłość?

kredytJeszcze dwadzieścia lat temu, dla wielu ludzi w Polsce wzięcie kredytu było oznaką tego, że ktoś po prostu nie radzi sobie ze swoimi finansami. Kredyt był traktowany jako zobowiązanie, prawie piętno które przyjmowało się na siebie. Dzisiaj, kredyt traktuje się jako pomoc. Wystarczy spojrzeć chociażby na ceny opłat za czynsz, na ceny jedzenia, na ceny bardzo prostych rzeczy.

Czynnik inflacyjny

Kiedyś bochenek chleba kosztował nas złotówkę, dziś płacimy trzy razy więcej. Kiedyś czynsz kosztował o kilkaset złotych mniej niż dziś, zwłaszcza w dzielnicach blisko centrum dużych miast. Opłaty rosną, nasze zarobki też, ale nieproporcjonalnie. Wciąż nie zarabiamy, przeciętnie, na tyle dużo by móc pozwolić sobie na spokojne życie i jeszcze realizację swoich marzeń od czasu do czasu. Kredyt, to pomoc z jakiej możemy skorzystać. Oczywiście nikt nie udzieli nam kredytu z dobrego serca, tak żeby nas wesprzeć i już. Parabanki i banki zarabiają na tym, że udzielają nam kredytów. To tylko od rodziny czy przyjaciół możemy pożyczyć pieniądze, za które nie zostaną nam naliczone odsetki i dodatkowe opłaty. Jednak mimo wszystko jednak wolimy często wziąć kredyt w banku, albo szybki kredyt na dowód w parabanku, niż pożyczać od rodziny. Bo kredyt od banku czy parabanku to po prostu pożyczka, a z kolei pożyczanie pieniędzy od rodziny i bliskich, to zobowiązanie.

Często fakt, że ktoś pożyczył nam pieniądze, jest później argumentem do tego, że powinniśmy już na zawsze być za to wdzięczni. Biorąc kredyt w banku podpisujemy umowę na konkretnych warunkach. I bank później niczego wobec nas więcej nie wymaga, niż spłacania kolejno rat i zwrotu pieniędzy wraz z oprocentowaniem w danym czasie.

Podobnie jest z parabankiem: podpisujemy podobnie brzmiącą umowę, bierzemy kredyt i kiedy go spłacimy, nic nas więcej nie zobowiązuje. Oprocentowanie w parabanku jest nieco wyższe, niż w przypadku kredytu w banku, jednak często to dla nas jedyna alternatywa.

Jeśli nie masz innego wyjścia

Jeśli mamy już nieco nadwyrężony status w BIK, Biurze Informacji Kredytowej, albo widniejemy w KRD, bank nie da nam kredytu. A parabank udzieli nam pożyczki na dowód bez wnikania w naszą historię kredytową.

Część osób uważa, że kredyt, zwłaszcza wysoki, to tylko zobowiązanie na długie lata, którego nie warto podejmować. Jednak tak naprawdę, kredyt w dzisiejszych czasach to inwestycja w przyszłość. Często także to jedyna możliwość, by móc normalnie żyć i funkcjonować. Przecież nie wyobrażamy sobie, że młody człowiek po studiach najpierw przez dwadzieścia lat odkłada sobie pieniądze na mieszkanie, a dopiero potem wyprowadza się do niego z rodzinnego domu.

Większość młodych ludzi, którzy nie mają opcji odziedziczenia mieszkania po dziadkach, otrzymania mieszkania od rodziców za ich pieniądze, decyduje się na kredyt hipoteczny, choć to zobowiązanie na wiele lat. Kredyty cieszą się w Polsce coraz większą popularnością nie tylko dlatego, że mamy do dyspozycji coraz więcej banków i coraz bardziej ufamy w propozycje kredytowe. Kredyty cieszą się popularnością, ponieważ często wymusza to na nas dzisiejsza sytuacja na rynku finansowym. Ceny rosną w górę. W przypadku nieruchomości, ceny wahają się, jednak i tak mieszkania dzisiaj kosztują znacznie więcej niż jeszcze dwadzieścia lat temu.

Jednak to także inwestycja w naszą przyszłość, niezależnie od tego, czy jest mowa o kredycie hipotecznym na kilkaset tysięcy złotych, czy mowa o kredycie na zakup nowej lodówki, bez której przecież nie wyobrażamy sobie życia w dwudziestym pierwszym wieku. Kredyt to coś, co umożliwia nam kupienie czegoś, czego potrzebujemy w danym momencie i zapłacenie za to później.

To często zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż odkładanie i ciułanie przez wiele lat na coś, czego potrzebujemy właśnie teraz. Stąd popularność i wzięcie kredytów, które są dla nas inwestycją i w przyszłość i w teraźniejszość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.