Rodzaje kart płatniczych

kartyKarty płatnicze to elektroniczna forma płatności. Polega na przekazywaniu środków z konta w banku za pomocą specjalnie opracowanego systemu. Dzięki magnetycznym kartom i urządzeniom czytającym mamy możliwość zapłacenia w każdym miejscu (bez posiadania gotówki) obsługującym tą formę płatności.

Istnieje kilka form kart płatniczych:

    • Karty Debetowe

Możliwość korzystania ze środków zgromadzonych na koncie. Nie można płacić jeżeli na koncie nie posiadamy pieniędzy.

    • Karty Kredytowe

Są wydawane tylko klientom posiadającym zdolność kredytową. Istnieje możliwość zapłaty nawet kiedy na rachunku nie posiadamy pieniędzy. Istnieją limity do jakich można zaciągnąć kredyt. Trzeba go spłacić w określonym terminie.

    • Karty Obciążeniowe

Posiadają oznaczony termin płatności i funkcjonują w ramach rachunku. Bank wydaje kartę obciążeniową dla posiadaczy rachunku bankowego przez minimalny okres 3 miesięcy. W tym czasie bank analizuje dochody oraz sprawdza, czy rachunek jest wykorzystywany w sposób prawidłowy. Po upływie tego okresu czasu ustala indywidualny limit wydatków dla karty obciążeniowej.

    • Karty Wstępnie Opłacone

Mają określoną kwotę na wydatki. Karta wstępnie opłacona nazywana jest również elektroniczną portmonetką, ponieważ znajdują się na niej pieniądze zakodowane w postaci impulsów. Niestety z utratą takiej karty najczęściej wiąże się również utrata pieniędzy na niej zakodowanych, stąd też jej potoczna nazwa.

 

Możesz też pomóc dzieciom w Afryce .
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.