Zdolność kredytowa

pozyczkaZdolność kredytowa lub jej brak decydują o możliwości zaciągnięcia kredytu lub braku takiej możlwości Zdolność kredytową określa głównie wysokość zarobków. Jest to wymagane to ustalenia raty spłaty kredytu. Sam fakt posiadania wysokich zarobków i stabilnej pracy jest wystarczający dla banku. Jednak kiedy zdolność kredytowa jest niska bank wymaga dodatkowych ustaleń i deklaracji.

Czynniki wpływające na określenie zdolności kredytowej są bardzo różne. To wszystko zależy od banku. Częściej wyższa zdolność jest przyporządkowana dla klientów z mniejszymi zarobkami, ale regularnymi i małym ryzykiem utraty pracy.

Problemy finansowe mogą dopaść tak naprawdę każdego i zdarza się to zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Oczywiście każdy człowiek ma w głowie jakąś sumę pieniędzy, która – jego zdaniem – dawałaby mu odpowiednie zabezpieczenie. Prawda jest jednak zgoła inna. Im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy i tak naprawdę niezależnie od wysokości pensji, trudno jest cokolwiek odłożyć. Oczywiście mowa tutaj o zarobkach przeciętnych śmiertelników, a nie prezesów banków, czy gwiazd showbiznesu. Z drugiej strony – spektakularne bankructwa celebrytów z USA, o których słyszy się od czasu do czasu, też dają do myślenia. Zwykły Kowalski nie jest sobie w stanie wyobrazić, jak można w jednym momencie mieć majątek wart np. 70 milionów dolarów, a w drugim zupełnie zbankrutować. W przypadku gwiazd w grę wchodzą oczywiście często kwestie złego prowadzenia się i nieprzemyślanych decyzji. Kryzys pokazał jednak, że nawet zaradni biznesmeni byli mocno podatni na problemy finansowe. Fortuna jak wiadomo (i jest to szczególnie prawdziwe w kwestii pieniędzy) kołem się toczy.

Niezależnie zatem od poziomu zarobków, warto oszczędzać i mieć tym samym jakieś zabezpieczenie finansowe na czarną godzinę. Oczywiście w większości przypadków w grę wchodzi pożyczka jakiejś większej sumy, lecz banki też nie są w ostatnim czasie skłonne szastać pieniędzmi na lewo i prawo, tak jak to było jeszcze jakiś czas temu. Warto zatem pomyśleć o zwykłym odkładaniu nawet niedużych sum pieniędzy. Pomóc w tym może fundusz inwestycyjny, czy nawet zwykłe konto oszczędnościowe. Posiadanie odłożonych pieniędzy daje duży komfort psychiczny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.